16 Nisan 2014 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Şükrü Boyraz > Psikolojik Portre ve Yalan Teorisi
Şükrü Boyraz

Psikolojik Portre ve Yalan Teorisi

15.07.2013 10:37:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Şükrü Boyraz

Büyük devletlerin Psikolojik Portre hazırlama çalışmaları Savaşta ve Barışta her zaman olduğu gibi tüm hızıyla sürüyor.

 
Amerika Haber Alma Yönlendirme Ajansı (CIA) yıllarca Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin ve Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez gibi Amerika düşmanı liderlerin psikolojik profillerini çıkartmıştır.

Müttefikleri olan birçok ülkenin liderlerinin de psikolojik profillerini yakinen izlemekteler.

17 Eylül 1978'de İsrail ile Mısır arasındaki Camp David Antlaşması görüşmeleri sırasında CIA, ABD Başkanı Jimmy Carter tarafları tanıyabilmesi için Menehem Begin ile Enver Sedat'ın birer psikolojik portresini çıkartmıştır.

Bugünlerde en popüler portreler Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait. Bu liderlerin siyasi duruşları, hamleleri, yanılgıları, çılgınlıkları dahil tüm psikolojik portreleri incelikle gözlemleniyor.

Bir milat olan Taksim Gezi Parkı direnişleri Başbakan Erdoğan'ın ezberini bozdu ve yalan teorisini başlatmasına sebep oldu.

Diplomatlar, siyasi uzmanlar ve psikologlar bu iki liderin hal ve davranışlarına, konuşmalarına, olaylar karşısındaki tepkilerine, mimiklerine vücut dillerine, fotoğraflarına bakarak profillerini çıkartıyorlar.

Psikolojik Portre değerlendirmelerine göre siyasi politikalar belirliyorlar. 

Gizlilik içerisinde yürütülen bu yönteme, uzaktan gözlemleyerek profil çıkarma deniliyor.

Başbakan Erdoğan'ın psikolojik portresi genellikle rasyonel (Akılcı) ama baskı altında kaldığında (Çılgın Proje) çılgınlık krizine girebilen biri olarak değerlendirildiğinde ülke genelinde direnişler, mitingler çoğaldıkça başbakan siyasi yaşamının en büyük baskısını yaşamakta ve muhtemelen kendini, etrafı siyasi rakiplerince çevrili en büyük İslam savaşçısı olarak görmekte.

Tabi ki bu profillerin her zaman doğru olduğu söylenemez. Mesela aynı CIA 1990 da Saddam Hüseyin'in en küçük bir baskı karşısında ülkesinden kaçacağını sandılar, öyle olmadı yanıldılar.

Muammer Kaddafi'nin psikolojisini çok iyi biliyorlardı, kendisini aşırı beğenmiş olduğundan ölene kadar savaşacağını da biliyorlardı ve sonuçta yanılmadılar, Libya lideri Kaddafi'yi kendi halkına linç ettirip, bütün dünyaya canlı yayınla izlettiler.

Psikolojik portrenin bilinen en ünlü çalışması 1940 yılında CIA'nın atası Stratejik Araştırma Ofisi tarafından yaptırılan Adolf Hitler in psikolojik portresidir. Uzmanlar Hitler'in sınırsız bir aşağılık kompleksi, psikotik korkusu ve oedipus kompleksine eğilimli bir ruh hastası olduğuna karar vermişlerdi ve yanılmamışlardı.

2. Dünya Savaşında 53 milyon insanın ölümünden sorumlu olan Hitler Faşizminin 1933 - 1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı'nı yapmış olan Paul Joseph Goebbels faşizmi ayakta tutmanın yolunu "Büyük Yalan Teorisi" ile sağlamıştır.

Büyük Yalan Teorisi'nin öngördüğü halk yönetim stratejisi şu başlıklardan oluşur.

 

*Halkı her zaman ateşle, asla soğumasına izin verme.

 

*Hatalı olduğunu veya yanlış yaptığını asla kabul etme.

 

*Asla kendinden başka bir seçeneğe hareket alanı bırakma.

 

*Rakibine odaklan ve kötü giden her şeyin sonucunu onun üzerine yık.

 

*Asla rakibinin üstün bir yanı olduğunu kabul etme, rakiplerini aşağıla.

 

*Bir yalanı sıklıkla tekrarlarsan, halk eninde sonunda ona inanır.

Goebbels'in mirası olan yalan teorisi tüm diktatörler için geçerlidir.

Bütün diktatörler paranoyak ve korkaktır.

Başbakan Erdoğan Goebbels'in Büyük Yalan Teorisi'ni harfiyen uygulamaktadır.

Yalan teorisi diktatörlerin son durağıdır.

Yorgun Demokrat

Şükrü Boyraz

Etiketler : Yorgun Demokrat
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.